Čím větší úspora, tím vyšší podpora
První výzva v rámci programu Nová zelená úsporám by měla být vyhlášena v nejbližších měsících. Žádat o dotaci ve výzvě budou moci vlastníci a stavebníci rodinných domů. Předpokládáný rozpočet by měl činit přibližně jeden a půl miliardy korun.
Komu budou dotace z programu určeny?
Okruh žadatelů dotací bude podobný jako v předcházejícím programu Zelená úsporám. Dotaci budou moci čerpat nejen vlastníci a stavebníci rodinných a bytových domů, ale také města, obce a další právnické osoby na budovy veřejného sektoru.
Na kterou skupinu se program Nová zelená úsporám zaměřuje? Kdo získá nejvíce dotací?
Počítá se, že dotace budou rozděleny v poměru 70% pro rodinné a bytové domy a 30% pro budovy veřejného sektoru. V první fázi programového období se fond více zaměří na podporu obytných budov. Avšak v příštím programovém období se předpokládá nárůst prostředků pro budovy veřejného sektoru v rámci Operačního programu Životní prostředí. Kdybychom sečetli očekávané zdroje z obou programů, dojdeme k rozdělení půl na půl.
S kolika penězi se celkem na dotace počítá?
Program bude financován z výnosů aukcí emisních povolenek EUA v rámci evropského trhu EU ETS. Aukce budou probíhat v průběhu celého obchodovacího období (2013 a 2020), a je velice obtižné předvídat vývoj ceny. Bere se v potaz odhad ve výši 28 miliard korun.
Jak se budou vypočítávat dotace v programu Nová zelená úsporám?
Představa je taková, že míra podpory pro zateplení rodinných domů bude odstupňována do tří hladin, které budou nastaveny podle dosažené úspory, měrné potřeby tepla na vytápění a dalších energetických ukazatelů. Zjednodušeně se dá říci, že čím větší úspory žadatel dosáhne, tím vyšší bude dotace. Tímto nastavením by se mělo motivovat žadatele k realizaci vysoce kvalitních opatření. Například u všech žadatelů na zateplení budovy, kteří dosud topí neekologickým zdrojem na tuhá fosilní paliva, se počítá s povinnou výměnu tohoto zdroje.
Na co všechno může žadatel získat dotaci?
Podpora bude směřovat na opatření ke snižování energetické náročnosti stávajících domů, výměnu neekologických zdrojů na tuhá paliva, instalaci solárních soustav na přípravu teplé vody a také na výstavbu „pasivních" domů. U opatření ke snižování energetické náročnosti bude kladen důraz na komplexnost opatření.
Oproti předchozímu programu Zelená úsporám nebudou podporována takzvaná dílčí opatření, ale komplexní opatření budovy. Zjednodušeně se dá říci, že celkový stav budovy by měl být hospodárný. Když žadatel vymění okna a zateplí strop pod půdou, pravděpodobně bude muset i zateplit obvodové stěny a případně i podlahu. Tepelně technické vlastnosti všech konstrukcí obálky budovy by měly být vyvážené. Požadovaný rozsah provedených opatření se liší objekt od objektu a je možné jej určit až po provedení energetických výpočtů.
Jaké jsou další oblasti podpory?
Je možné žádat například o podporu na výměnu starého kotle spalujícího tuhá fosilní paliva, žadatel tak bude mít možnost výběru typu nového zdroje. Volit může mezi kotlem na biomasu, tepelným čerpadlem a plynovým kondenzačním kotlem. Stejně jako v předchozím programu bude podporována také instalace solárních soustav pro přípravu teplé vody, s volitelnou možností podpory přitápění.
Novinkou je pak samostatná podpora na instalaci systému nuceného větrání se zpětným získáváním tepla (rekuperace), a to ve vazbě se zateplení objektu.
Na co dalšího může žadatel ještě získat dotaci?
V novém programu bude zachována možnost získat podporu na zpracování energetických výpočtů a projektové dokumentace.
Jaké budou oblasti podpory u veřejných budov?
Plánuje se, že podmínky budou nastaveny obdobně jako v Operačním programu Životní prostředí. Podpora bude zaměřena na udržitelné využívání zdrojů energie, zejména na realizaci opatření ke snižování energetické náročnosti včetně instalací ekologicky šetrných zdrojů energie; jakási obdoba prioritní osy 3 v Operačním programu Životní prostředí. Zvažuje se však i o dotacích na výstavbu nových budov s velmi nízkou energetickou náročností.
Chtěl bych postavit nový dům, jaké možnosti se mi nabízejí?
Podporována bude výstavba obytných domů s velmi nízkou energetickou náročností. Oblast podpory zde bude rozdělena do dvou hladin. První hladina bude parametrově podobná pasivnímu domu, tak jak jej známe z programu Zelená úsporám. Na druhou hladinu pak budou kladeny ještě vyšší požadavky. V případě domů, které splní požadavky druhé hladiny, mluvíme o budovách s téměř nulovou spotřebou energie, s velmi nízkou potřebou tepla na vytápění a velmi nízkou spotřebou primární energie z neobnovitelných zdrojů.
Jelikož nový dům bude hodnocen jako celek čili včetně zdrojů energie a dalších technických zařízení budov, dojde oproti původnímu programu Zelená úsporám k navýšení podpory, ale již nebude možné žádat o samostatnou podporu na instalaci například solárního systému nebo kotle na pelety.
V čem se liší běžný dům a dům s téměř nulovou spotřebou energie?
Zjednodušeně řečeno dům s téměř nulovou spotřebou energie, tak jak je v programu definován, je velice dobře zateplený dům s kvalitním návrhem a vyřešenými stavebními detaily, má instalován systém nuceného větrání se zpětným získáváním tepla a využívá obnovitelných zdrojů energie, například kotel na biomasu, tepelné čerpadlo nebo solární soustavu.
Vyplatí se mi to? Náklady na energeticky šetrné technologie jsou velmi vysoké!
Jistě se to vyplatí. Při kvalitním návrhu domu mohou být vícenáklady k dosažení pasivního energetického standardu relativně nízké. Samozřejmě to neplatí obecně pro všechny typy domů, závisí na mnoha faktorech, například na velikosti objektu, jeho tvaru, ale také na orientaci pozemku vůči světovým stranám. Stavebník by také neměl, i přes vyšší vstupní investici, opomenout započítat do celkové finanční bilance úspory provozních nákladů za dobu životnosti stavby. Výše podpory by pak měla ve většině případů pokrýt rozdíl v nákladovosti mezi výstavbou běžného domu a výstavbou domu s velmi nízkou energetickou náročností.
Jak a na základě čeho se bude vypočítávat dotace?
Ve způsobu výpočtu dotace je připravena zásadní změna. Oproti předchozímu programu Zelená úsporám konečná výše dotace nebude záviset na podlahové ploše domu, ale mimo dosažené hladiny technického řešení také na výměře jednotlivých konstrukcí, na kterých bude realizováno úsporné opatření (zateplení obvodových stěn, výměna oken a dvěří, zateplení střechy nebo stropu...).
Způsob výpočtu dotace tak bude spravedlivější. Například již nebude docházet ke zvýhodnění řadových domů oproti těm volně stojícím. Představme si situaci dvou stejných domů, avšak jeden je volně stojící, druhý je v řadě jiných domů. Oba domy mají stejnou podlahovou plochu. K dosažení obdobné energetické náročnosti se ve volně stojícím domě musejí zateplit všechny čtyři obvodové stěny, ale řadovému domu postačí zateplit pouze čelní a zadní obvodovou stěnu. V předchozím programu Zelená úsporám by oba objekty dostaly shodnou dotaci, přestože náklady na realizaci byly u volně stojícího domu podstatně vyšší. Nové nastavení výpočtu dotace tak dokáže zohlednit skutečný rozsah provedených prací.
Jak jsou hladiny odstupňovány s ohledem na úpravy zmíněných metrů čtverečních? Jak zjistím, do jaké hladiny úspory spadám?
Do konkrétní hladiny podpory bude dům zařazen na základě několika energetických ukazatelů. Tyto ukazatele stanoví energetický specialista nebo projektant (stavba nového domu), kteří nejdříve zhodnotí stávající stav objektu a následně v několika variantách navrhnou soubor vhodných opatření vedoucích k úspoře energií. Navržené varianty mohou odpovídat jednotlivým hladinám podpory. Žadatel si podle investičních nákladů na realizaci a výše podpory vybere sám preferovanou variantu a tím i hladinu podpory. Z výměr jednotlivých konstrukcí se stanoví maximální způsobilé výdaje, které budou shodné pro všechny hladiny podpory. Tyto maximální způsobilé výdaje se následně vynásobí mírou podpory pro danou hladinu podpory v procentech a výsledkem bude maximální možná dotace.
Jsou k dispozici už nějaké modelové příklady?
Pracuje se na nich. Každý žadatel bude mít k dispozicic reálné příklady, na kterých bude vidět, jak velkou mohou získat dotaci, když udělají to nebo to opatření. Na druhou stranu je nutné zmínit, že každý dům, i když na první pohled vypadá stejně, je individuální, může být například postaven z jiných materiálů, má z obytněné podkroví, realizovanou přístavbu, je podsklepen a podobně. Modelové příklady je pak nutno v tomto kontextu chápat pouze jako vodítko, které poskytne žadateli základní představu o možné výši podpory.
Kdy bude program Nová zelená úsporám spuštěn? A jak bude realizován?
Vzhledem ke snaze o zefektivnění řízení programu Nová zelená úsporám se již žádosti, na rozdíl od původního programu, nebudou přijímány kontinuálně po celou dobu jeho trvání. Postupně budou vyhlašeny jednotlivé výzvy k podávání žádostí. Výzvy budou mít své konkrétní zaměření, dobu trvání a například i jasně stanovenou alokaci finančních prostředků. První výzva by měla být vyhlášena již v letošním roce na jaře a, měla by se týkat rodinných domů.
Kdy máme čekat další výzvy?
Aby se nemohla opakovat situace v programu Zelená úsporám, kdy bylo v jeden okamžik přijato více žádostí, než které byl fond z dostupných finančních zdrojů schopen uspokojit, bylo zavedeno pravidlo, že výzva k podávání žádostí může být vyhlášena až v okamžiku, kdy je stoprocentně kryta disponibilními zdroji. Vyhlášení dalších výzev tak bude záviset na vývoji aukcí s emisními povolenkami.
Zdroj: Nová zelená úsporám, DUBEN 2013